تبلیغات
مدرسه علوم دینی امام شافعی "رض" روانسر - معرفی مشاهیر روانسر

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندهای روزانه

:صفحات جانبی

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

شنبه 5 تیر 1389-07:21 ب.ظ 

معرفی مشاهیر روانسر

1 - سیدمحمد طاهر سیدزاده هاشمی

2- ماموستا ملا عبدالمجید موحد نادری

3- ماموستا سید عبداللطیف حسینی

4 - حاج ماموستا شیخ محمد سعید نقشبندی

5- حاج ماموستاملا عبدالله غفوری

 

جهت دیدن زندگینامه مشاهیر بر روی ادامه مطلب کلید بزنید

 

 

سید محمد طاهر سیدزاده هاشمی :

آن عارف دلسوخته ، آن عاشق دلباخته ، آن ادیب والا مقام ، آن شاعر با شعور ، آن نویسنده زبر دست ، آن مورخ آگاه ، آن هنرمند و خوشنویس متواضع ، آن محب آل بیت اطهار و صحابه ابرار فرزانه زمانه مرحوم سید محمد طاهر سیدزاده هاشمی در سال 1292 ش برابر با 1332 ه.ق در روستای دولت آباد روانسر لاز خانواده اهل علم و عرفان چشم به جهان گشود . نامش محمد طاهر ، کنیه اش ابولحسن ، در لقب ضیاءالدین را به او داده و شهرتش سید زاده هاشمی و در شعر «طاهر» تخلص می کرد . ایشان فرزند سید قیدار هاشمی –سید الدوله- و برادر کوچکتر سید وجیه الدین و سید علی است . مادرش مرحومه اختر خانم صبیه فتاح بیگ –سردار اکرم- ولدبیگی می باشد . خاندان استاد از سلسله سادات برزنجی است . جدش شیخ رسول سوله ای برزنجی در حدود سال 1247 ه.ق به ایران آمده و عاقبه العمر در دولت آباد روانسر جایگزین می شود . و مدرسه علوم دینی دولت آباد را بنا می نهد . خود استاد ابتدا نزد خاتون مریم همسر مرحوم سید عارف لونی شروع به قرآن خواندن و تحصیل می کند هم چنین نزد سید عارف – ملا محمد رحیم روحانی سنندجی – سید شریف کردستانی – استاد بدیع الزمان مهی سنندجی – ملا عبدالمجید موحد نادری – مرحوم والدش درس خوانده و به تعلیم علوم معقول و منقول پرداخته . بعد از فوت پدر ، مسئولیت اداره و سرپرستی مدرسه علمیه و تکیه دولت آباد را به عهده می گیرد . اشعار و مقالات خود را برای چاپ در مجله کردی «گلاویژ» با امضا طاهر کرمانشاهی ارسال می کرد مدتی با بخش کردی رادیو همکاری می کرد . بالاخره استاد در دوم تیرماه 1370 شمسی مصادف با عید قربان در کرمانشاه وفات نموده و با تجلیل فراوان در دولت آباد روانسر به خاک سپرده شد . استاد در علوم اسلامی ، ادبیات عرب ، تاریخ اسلام و ... خوشنویسی صاحب نظر بودند . خط نسخ را در نهایت زیبایی می نوشت کتاب قرآن کریم ، صحیفه سجادیه ، دلایل الخیرات و ... با خط نسخ خود نوشته اند . اشعارش به کردی و فارسی بیشتر جنبه عرفانی و مناجات داشت . هفت بندش در کتاب «هه وارگه ی دلان» توصیف پیامبر و درخواست شفاعت از آن رحمه للعالمین است :

یا رسول الله حح زین و تیشکاوم ره حمه تی       ده ردی خاکی ریت له نووری هه ردوچاوم ره حمه تی

من به تیری طه عن و لومه ی ناکه سانی روزگار     کون کونه سینه و دل و جه رگ و هه ناوم ره حمه تی

  یا رسول الله ده خیله ک بانه که ن بی حورمه تم      زور زه لیل و خوارو په ست ودل به تاوم ره حمه تی

ری دی ئه ی سالاری دین «طاهیر» له سایه ی ره حمی خوت

ئه ی بوله ندی به خشی دین و جاه و ناوم ره حمه تی

 

 

شرحِ حالِ علامه ملّا عبد المجید موحّد نادری

مأخذ: نامۀ موحّد (سوگنامۀ استاد علامه عبدالمجید موحّد نادری)،صص 5 ـ 3، به كوشش: عبدالسّتار نقشبندی، روانسر، تیرماه ۱۳۸۷ .

    " استاد ملا عبد المجید نادری تبار" كه بعد‌ها هنگام تعویض شناسنامه ـ  به وسیلۀ یكی از طلبه‌هایش ـ  نام خانوادگی او به "موحّد" تغییر یافت (1) ؛ در سال 1283 شمسی در قریۀ "پیروزه" از توابع شهرستان جوانرود و در خانوادۀ یكی از نوادگان" پیرمیكائیل دودانی" به نام " باویس" فرزند " فقیه محمود"، پا به عرصۀ وجود نهاد. خانوادۀ استاد یك خاندان روحانی بود كه در میان "عشایرِ ندری" مقامِ پیشوایی دینی داشته و دارای امتیاز علمی بودند.

   وی در سن 6 یا هفت سالگی تحصیلات ابتدایی را نزدِ پسرعمویش "استاد ملا احمد ندری پیروزه" آغاز كرد و به آموختنِ قرآن و برخی از كتابهای فارسی و كُردی از قبیل گلستان و اسماعیل نامه و بیا داود و روله بزانی پرداخت.

    عبد المجید در سن دوازده ‌سالگی به فاصلۀ یك هفته، ابتدا مادر و سپس پدر خود را در "شیخ روزین" از دست داد و سرپرستی وی را برادر ارشدش"حاج كریم" به عهده گرفت.

   در همان سال، خانوادۀ استاد به دلایلی، املاكِ موروثی‌ خود را در روستا‌های"پیروزه" و " گولان" ـ كه از زمان" پبر میكائیل" نسل اندر نسل در اختیار آنها قرار داشت ـ از دست دادند.

   از زمانهای  گذشته در خانوادۀ پیر میكائیل چنین مرسوم بود كه اگر فرزندان ذكورِ خانواده از تحصیل و تكمیل علوم دینی سرباز زند از ارثِ پدری محروم و یا اگر چنانچه در آینده فردی عالم و صالح نباشد لقب خانوادگی" پیر" از وی بازپس گرفته شود؛ به همین دلیل پس از " پیر محمّد" جدّ پدری استاد، با وجود آنكه پسرش فقیه محمود سالها علوم دینی را در مدرسۀ "باب الشیّخِ بغداد"، تحصیل نموده و قرآنِ معروف "زنجیر زرّین" را با خط زیبایش كتابت نموده بود، چون نتوانست تحصیلاتِ دینی را به اتمام برساند، از لقب"پیر" محروم گردید.   

   پس از فوتِ والدینِ استاد، تحصیلاتِ او به مدّت چند سال متوقّف شد،  عبدالمجید 13 ساله بود كه با توصیه و ترغیب یكی از همسایگان به نام "خلیفه احمد پیروزه‌ای" ـ كه وصیت خانوادگی پدرش را برای كسبِ علوم دینی به او یادآوری نموده بود ـ تصمیم به ادامۀ تحصیل گرفت و در ابتدا به راهنمائی دائیش "رحیم خیاط" كه در" تختی زنگی" منزل داشت به قریۀ "كوره دره" ملك آقای شجاع الممالك جزو دهات كامیاران رفت و در آنجا در خدمت " استاد ملا فیض الله كوره دره" تحصیلات ابتدائی را از قبیل تصریف زنجانی و یك درسِ فارسی شروع كرد و در این روستا ، چهار ماه توقّف كرد و سپس به قریۀ "پایگلان" جزو "ژاورود" مهاجرت نمود. در آن هنگام " استاد ملا اسعد پایگلان" از استادان مسلّم علوم عربی، مدرّسِ مدرسۀ علوم دینی پایگلان بود. استاد در پایگلان شش ماه توقّف كرد سپس در اثر كمبود معیشت به قریۀ" قیطول" پشتِ كوهِ"بَمو" رفت و در مدرسۀ   "شیخ حسن نقشبندی ابنِ حاج شیخ احمد شمس‌الدّین" به تحصیل پرداخت و در آنجا كتاب تصریف زنجانی و گلستان را به پایان برد، و چون در دی ماه سال 1310 شمسی، سرانِ عشایر غرب به دستور رضاخان پهلوی دستگیر شدند و" شیخ حسن" نیز از آن جمله بود، مدرسۀ قیطول تعطیل شد و استاد بعد از یك سال در مصاحبتِ "ملا محمّد امین بیلوله‌ای" كه شخصی مهربان و خوش اخلاق بود به قریۀ "داری زنگنه" رفت و در آنجا در مدرسۀ "شیخ عبدالرّحمن حسینی سوله‌ای " به مدّت شش ماه تحصیل نمود، سپس همراه همان ملا محمّد امین بیلوله به قریۀ "سوله" كه یكی از مراكز مهمّ علمی و دینی بود مهاجرت كرد و حدود دو سال به طور متفرّقه در آنجا كسب دانش نمود و بعد به قریۀ " احمد برنده" رفت كه در آن هنگام مدرّس مدرسۀ احمد برنده، "استاد سیّد عبدالكریم اسكندری" بود كه از استادانِ مسلّم و دانشمندان بسیار مشهور عراق به شمار می‌آمد. در این هنگام استاد ملا عبدالمجید در خدمت استاد ملا شیخ عبدالكریم احمد برنده به آموختن كتاب جامی مشغول گردید و حدود چهار سال در قریۀ احمد برنده ماندگار شد و در این مدّت تحصیل علوم عربی را هرچه سزاوارتر پیگیری نمود و استاد شیخ عبدالكریم نیز نسبت به ایشان،كمال عواطف و محبّت را مبذول می‌داشت و در تربیت و تعلیم او از هیچگونه كوششی دریغ نمی‌كرد و برای او یك مرّبی واقعی و یك پدر روحی و یك استاد تمام معنی بود.

پس از آن استاد ملا عبدالمجید به قریۀ "هانه سورِ" عراق رفت و در مدرسۀ "سیّد عبدالرّحیم خانقاهی" به تحصیل پرداخت، در آن زمان مدرّس مدرسۀ هانه سور، " استاد ملا حسنِ هانه سور" بود كه  مُلا عبدالمجید در خدمت همین استاد كتاب شرح عقاید را به پایان رسانید و مدت یكسال در هانه سور توقف كرد. آنگاه به قریۀ "عه‌بابه‌یلی" رفت و به سلك مستعدین مدرسۀ مجهّز عه‌بابه‌یلی در آمد و در خدمت" استاد شیخ بابارسول سوله‌ای"،  تفسیر بیضاوی  و  تحفۀ شیخ ابن حجر را فرا گرفت. و در محضر " استاد ملا حسن عه‌بابه‌یلی" آداب و  مختصر را تدرّس و تعلّم ‌نمود و مدّت سه سال نیز در عه‌بابه‌یلی ماند و بعد از آنكه استاد شیخ بابارسول زندگی را بدرود گفت، به شهر حلبچه رفت و در مدرسۀ مسجد تكیه كه " استاد ملا محمّد عه‌بابه‌یلی" مدرّس آن بود اقامت نمود و اصول فقه و تحفه را در خدمت ایشان آموخت و یكسال نیز در حلبچه ماند و كتاب جمع‌الجوامع در اصول را در آنجا به پایان برد.

پس از آن چون قریۀ "بیارۀ شریفه" دارالإرشادِ مشایخِ نقشبندی در عراق و بلكه در تمام كُردستان بزرگترین مركز علمی و دینی بود به آن دیار رهسپار شد در آن ایّام " استاد علامه ملا عبدالكریم مدرّس" در مدرسۀ معروف و عالِم پرور " بیاره" در خدمت و تحت نظارت " شیخ محمّد علاءالدین نقشبندی" مشغولِ تدریسِ علوم و معارف اسلامی‌ به شیفتگان و علاقه‌مندان بودند.

     ملا عبدالمجید در خدمتِ استاد علامه ملا عبدالكریم مدرّس، تهذیب ‌الكلام و رسالۀ شیخ بهاء‌الدین عاملی را شروع كرد و در بیاره فارغ‌التّحصیل شد و اجازۀ افتا و تدریس را  از علامه مدرّس دریافت كرد، شیخِ بیاره، پس از مجاز شدنِ ملا عبدالمجید با حضور  استاد مدرّس جشن فارغ التحصیلی او را در تابستان سال 1325 بر پا كرد  و اینگونه بود كه  استاد، رسماً با پوشیدن لباس روحانیت به كسوت " ملایی" به معنای واقعی كلمه در آمد.

مقارن همان ایّام، " استاد ملا عبدالرّحیم روحانی" مدرّس و امامِ قریۀ "دولت‌آباد" زندگی را بدرود گفته و مدرسۀ دولت آباد روانسر كه از مراكز علمی و دینی منطقه به شمار می‌رفت تعطیل شده بود، چون استاد ملا عبدالمجید در دورانِ تحصیل، یك محصّل مشهور و با استعداد و كوشا و فعّال بود و استادانِ مهمّ علوم عربی به امتیاز و برتری و شایستگی و لیاقت او اعتراف داشتند و شهرت و صَیتِ فضیلت و تبحّر او، مراكز علمی كُردستان را در بر گرفته ‌بود، ساداتِ هاشمی دولت‌آباد به ویژه " استاد سیّد طاهر هاشمی"به طور بسیار جدّی استاد ملا عبدالمجید را به مدرسۀ دولت‌آباد دعوت كردند، استاد كه تصمیم به تجرّد و ادامۀ راهِ پرفراز و نشیبِ علمی و عرفانی گرفته‌ بود ابتدا از اجابتِ این دعوت امتناع نمود. امّا سیّد طاهر دست بردار ‌نبود. با اصرار و ابرام و مكاتبات متعدّد با او و اساتیدش و فرستادنِ پسر‌عمو و برادرِ استاد به همراهِ گروهِ دعوت كننده به‌دنبالِ وی، موجب شد تا استاد، با مراجعه به یكی از اساتیدِ مرجعِ مشورت خود به ‌نام"سید عبد الرّحیم  هانه سور" در تصمیمِ قبلی تجدید نظر نموده و دعوتِ آنان‌را برای پذیرفتنِ این مسئولیت اجابت نماید. در آبان ماه 1325 شمسی استاد ملا عبدالمجید به همراه  چند طلبه كه عبارت بودند از "ملا حسن شفاعتی" خواهرزادۀ استاد ملا عبدالكریم مدرّسِ بیاره، "ملا عابد دولتیاری كیمنه‌ای"، "ملا سعید هویه‌ای"، "ملا مصطفی كامرانی" و یك طلبۀ عراقی، از "بیاره" به "دولت آباد" عزیمت نموده و در آنجا برای ترویجِ میراثِ گرانبهایی كه پس از سال‌ها تلاش و مجاهدت به دست آورده و به خوبی در سینه و ذهنِ توانا و پویایش حفظ كرده ‌بود، رحلِ اقامت چندین و چند ساله‌ می‌افكند كه حاصلِ این اقامتِ میمون و با بركت، ترویج و اشاعۀ فرهنگ و علوم اسلامی در بخشی از منطقۀ " اورامانات" بود. از همین حوزه بود كه ده‌ها طلبه، موفّق و مفتخر به دریافت " اجازه‌نامه" از دستِ استاد شدند.

      اوّلین مدرسه یا حجرۀ دولت‌آباد، انبارِ گندم قدیمی‌ای بود در جوارِ "خانقاه" كه به واسطۀ  نزدیكی بدانجا اغلب پاتوق دراویش و مهمان‌های دور و نزدیك شده و این وضعیت، مانع از انجامِ وظیفۀ اصلی استاد در مدرسۀ كوچكش می‌شد. از این روی، در زمینی كه  سیّد طاهر برای احداثِ منزلِ مسكونی در اختیار او قرار داده بود، با همیاری طلاب و تعدادی از مردمِ دولت‌آباد و مشاركتِ خیّرینِ عاقبت‌اندیش، مدرسۀ مباركۀ دولت‌آباد را به عنوان صدقۀ جاریه و باقیاتِ صالحاتِ عمر با بركتش بنا نهاد. از آن هنگام بود كه تدریس و تعلیم در نظامیۀ كوچك دولت‌آباد آغاز شد و دانش‌پژوهانِ بسیاری از این چشمۀ پاك و زلال جرعه‌ها سركشیده و از زلالِ علم و معرفت استاد سیراب گشتند.

    در آن زمان به رسمِ این حوزه‌های كوچك، طلبه‌ها خورد و خوراك روزانۀ خود را از راهِ "راتبه‌ی فه‌قی" تأمین می‌نمودند و از این طریق بار مسئولیتِ اجتماعی برای ادارۀ نهادِ مردمی تعلیم و تربیت بر دوش روستائیان زحمتكشی قرار می‌گرفت كه از قوت روزانۀ خود به اندازۀ وسع و توانی كه داشتند، طالبانِ علم و معرفت را با خود سهیم می‌كردند. استاد موحّد در حجرۀ دولت‌آباد حدود  55 سال به تدریس و تعلیمِ مداوم مشغول بودند و در عینِ حال در نقش قاضی‌ای عادل و مفتی احقاق كنندۀ حقوق دادخواهان و میانجی خیرخواه جامعۀ كوچك دولت‌آباد و منطقه، خدماتِ ارزشمند بسیاری را به انجام رسانید. وی در روزگاران ملوك‌الطوایفی و تسلّط خوانین و بیگ‌زاده‌ها بر منطقه‌ای كه به سهولت حقوق مردم بی‌گناه پایمال می‌شد با روشن نگه داشتن چراغِ مدرسۀ دولت‌آباد، علاوه‌ بر اشاعۀ فرهنگ دینی به دادخواهی و حلّ مشكلات شرعی، فقهی و خانوادگی و اجتماعی آنان می‌پرداخت. عزّتِ نفس و شجاعتِ بی‌نظیرِ برای دفاع از مظلومان و اجرای احكامِ الهی در مقابل حكّامِ  روزگار عشایری و ایام ملوك‌الطوایفی از اوصافِ منحصر به فردِ استاد بود.

   از ویژگی‌های بارزی كه می‌شود در مورد شخصیت ایشان ذكر نمود پیروی دقیق از اصول و راهی‌ كه برگزیده‌ بودند و نیز دقّت و ریزبینی و نكته‌سنجی در نشر و ترویج علوم و معارف اسلامی بود.

   استاد موحّد سرانجام پس از 104 سال عمر پُر بركت و خدمت به شریعت و سنّت، بامداد روز سه‌شنبه 11/4/1387 در دولت‌آباد جان به جانان سپرد و به دیار باقی شتافت ـ روانش شاد و راهش پر رهرو باد!

   تعدادی از آثار استاد عبارتند از:  

1ـ منظومۀ لمحۀ ربانی به زبان عربی در كلام و عقاید.

2ـ لمحۀ ربّانی به زبان كُردی در عقاید.

3ـ منظومۀ جبر و اختیار به زبان كُردی.

 4ـ رساله‌ای در تجوید به زبان كُردی.

5 ـ منظومه‌هایی در مدحِ اهل بیت و آل نبی و اشعار پراكندۀ دیگری كه امید است در آینده به زیور طبع آراسته گردند. 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. « موحّد» تخلّص شعری استاد بوده است.

مآخذ:

1. شرح حال استاد ملا عبدالمجید مدرّس دولت آباد به قلم استاد ملا محیی‌الدّین صالحی.

2.  لمحۀ ربانی؛ ماموستا عبدالمجید موحّد نادری؛ چاپ اوّل، سنندج انتشارات پرتوبیان، صص 24 ـ 19.

 

3-  سید عبداللطیف حسینی :

آن عالم ربانی ، آن عارف عاشق ، آن مروج شریعت ، آن مبیّن اسلام ،آن استاد مفضال ،آن دانشمند مهربان ،آن سیادت انساب ، سیادت سیرت ،آن پیر روشن ضمیر مرحوم مبرور سید عبداللطیف حسینی لونی فرزند شیخ محمد غزایی از سلسله سادات و بزرگ خاندان لون در سال 1312 ه.ش در روستای لون سادات کامیاران چشم به جهان گشود . در خدمت خاتون مریم قرآن کریم را ختم کرد در سال 1325 ش در خدمت استاد فرزانه ماموستا سید عبدالغنی حسینی لونی و بعد از آن در خدمت استاد روشن ضمیر مرحوم ماموستا سید علی حسینی لونی بهره علمی و عرفانی برده است . آخرالامر بعد از تحصیل در خدمت ماموستا ملا زاهد ضیایی پاوه و در خدمت عالم مشهور ماموستا ملا عبدالمجید موحد نادری کسب فیض نموده و موفق به اخذ اجازه نامه می شود . بنا بر ابراز . خواستار مرحوم غلامعلی خان اردلان برای همیشه به مدرس و امام جمعه و جماعت روستای گل سفید روانسر منصوب می شود . ماموستا انسانی وارسته ، نیک نفس و با تقوی و در عین هیبت و بزرگ منشی شوخ طبع هم بودند . نسبت به مسایل شریعت بسیار پایبند و همواره امر به معروف و نهی از منکر و تذکرات شرعی را ترک نکرد . قانع و مهمان نواز بود . شخصیتش را خاص و عام احترام می گذاشتند . از خصوصیات عالی دیگرش ، علاقه شدید به کتاب علی الخصوص کتابهایش که همه شرع و فقه و اصول و تفسیر و حدیث بود می باشد . و بر اکثر کتابهایش حاشیه نوشته اند برای مثال ، حاشیه بر وضع و استعاره ملا ابوبکر و حاشیه بر جامی و تحفه . بسیار به طلاب توجه و تفقد می کردند . باری آن استاد فقیه در عصر روز پنج شنبه مورخ 13/8/1378 برابر با 25 رجب المرجب 1420 ه.ق روح پرفتوحش از این دنیا به سرای باقی شتافت . تقدیر چنان کرد که پیکر آنمرحوم از زادگاهش لون به روانسر انتقال یافت و در میان دستان دوستداران و عاشقان علم و عرفان تا قبرستان گل سفید تشییع و تدفین گردید .

 

{ با تشکر از برادر گرامی آقای برهان غفوری که شرح حال این استاد گرانقدر را تهیه فرمودند}

 
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه 6 مهر 1389 11:53 ق.ظ


Rolando
دوشنبه 26 آذر 1397 03:05 ق.ظ
Please hold your pets off of the child carriers.
https://www.marketafrique.com/
سه شنبه 20 آذر 1397 12:29 ب.ظ
Only a few carriers have not walked premiums.
my-baby-carriers.webnode.com
دوشنبه 2 مهر 1397 10:58 ق.ظ
Convertible automobile seats grow with the infant.
Dora
پنجشنبه 29 شهریور 1397 12:50 ق.ظ
Moom trns into much less snug reading her baby's cues.
Bungling Ben
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:29 ب.ظ
From finding great reliable shops towards the great products they make.
Bungling Ben
دوشنبه 20 فروردین 1397 12:40 ب.ظ
This could add tailoring of your services/product lines to meet the user requirements.
Robert's Blow Boy
دوشنبه 20 فروردین 1397 09:20 ق.ظ
Let me reveal a plan for the procedure to assist you achieve
your hub publication objectives.
Blundering Ben
یکشنبه 19 فروردین 1397 04:43 ق.ظ
The Sports Arena and also the Workplace.
https://www.iandarken.org
یکشنبه 19 فروردین 1397 03:18 ق.ظ
WE LAUNCH UP TO one hundred NEW TYPES DAILY SO WHATEVER YOU'RE ON THE LOOKOUT FOR, BOOHOO IS 24/7
STYLE AT ITS BEST. WE'RE US. WE'RE BOOHOO.
joma jewellery mother's day
شنبه 18 فروردین 1397 09:05 ق.ظ
He appears very close to them and, as a lot as the royals may be,
very demonstrative in public with them, very easy and casual.
Robert
جمعه 17 فروردین 1397 09:21 ب.ظ
Flat nose pliers have, because the title suggests, have two flat-surfaced jaws
which can be used to carry and manipulate each sheet
and wire.
joma jewellery friendship bracelet
جمعه 17 فروردین 1397 08:12 ب.ظ
These figures are rising and but, in 2005, an estimated €7633m was spent
on putting in and updating safety measures.
Blundering Ben
جمعه 17 فروردین 1397 05:37 ب.ظ
In the event that individual responds to you in a friendly manner, you'll react in sort, but keep initial associates businesslike.
free credits livejasmin hack
جمعه 4 اسفند 1396 05:08 ق.ظ
سلام من kavin هستم، نخستین مناظره ای که من در این زمینه انجام دادم، وقتی من این را مطالعه می کنم
پاراگراف من فکر کردم من نیز می تواند نظر به دلیل
این پست معقول
gemas gratis clash royale
دوشنبه 16 بهمن 1396 05:51 ب.ظ
مقاله شگفت آور! این نوع اطلاعاتی است که
به معنای آن است که در اینترنت به اشتراک گذاشته شود. شرم آور در گوگل دیگر موقعیت این پست بالا!
بیا بریم و با وبسایتم حرف بزنم
با تشکر =)
rival stars basketball hack
جمعه 29 دی 1396 08:24 ق.ظ
بی تردید بر این باورند که شما گفتید. به نظر می رسد که علت دلخواه شما ساده ترین چیزی است که از آن آگاه است.
من به شما می گویم، قطعا ناراحت می شوم وقتی که مردم درباره نگرانی فکر می کنند که به وضوح نمی دانند
در باره. شما موفق به ضربه ناخن به بالا و همچنین تعریف شده است
همه چیز بدون داشتن اثر جانبی، مردم می توانند یک
سیگنال. احتمالا دوباره به دریافت بیشتر خواهد رسید با تشکر
Nintendo giveaway
جمعه 24 آذر 1396 07:26 ب.ظ
با توجه به این نوشته، من واقعا اعتقاد دارم که این وب سایت نیاز به توجه بیشتری دارد. من احتمالا دوباره به دیدن بیشتر، برای تشکر از
اطلاعات!
free imvu credits
دوشنبه 13 آذر 1396 08:57 ب.ظ
من به همراه مهارت های نوشتن شما به شدت الهام گرفته ام
با فرمت در وبلاگ خود. آیا این یک موضوع پرداخت شده است یا
آیا خودت آن را سفارشی کردی؟ در هر صورت نوشتن کیفیت خوب باقی می ماند، غالبا روزنامه خوبی مثل این امروزه را دوست دارد.
free Nintendo Switch
سه شنبه 7 آذر 1396 09:02 ب.ظ
این اطلاعات ارزشمند است. چگونه می توانم بیشتر بیاموزم؟
cam 4 hack
سه شنبه 7 آذر 1396 01:23 ق.ظ
من می توانم اطلاعات خوبی از مقالات وبلاگ شما پیدا کنم.
medicare supplemental plans
جمعه 3 آذر 1396 08:21 ب.ظ
سلام به همه، من فکر میکنم چطوره
هر کس از این وب سایت بیشتر می شود و نظرات شما به نفع شماست
از کاربران جدید
how much do std tests cost
پنجشنبه 18 آبان 1396 01:27 ق.ظ
آیا در این سایت یک مشکل اسپم داشته اید؟ من هم هستم
یک وبلاگ نویس، و من مایل بودم وضعیت شما را بدانم؛ ما
برخی از شیوه های خوب را ایجاد کرده اند و ما به دنبال راه حل های تجاری با افراد دیگر هستیم، چرا که من علاقه ای به ایمیل من ندارم.
std testing
شنبه 13 آبان 1396 10:36 ب.ظ
مقاله عالی! ما به این پست عالی در سایت ما لینک می کنیم.
نگه داشتن نوشتن بزرگ
best medicare supplement plans
پنجشنبه 11 آبان 1396 01:33 ق.ظ
من مطمئن نیستم کجا اطلاعات شما را دریافت می کنید
اما موضوع عالی. من نیاز به صرف وقت برای یادگیری بیشتر و یا درک بیشتر.
با تشکر از اطلاعات عالی من به دنبال این اطلاعات برای ماموریت من بودم.
best psychic readings
چهارشنبه 10 آبان 1396 09:37 ب.ظ
سلام عزیزم، آیا شما واقعا بازدید از این سایت را هر روز، اگر پس از آن شما قطعا دریافت خواهید دلخواه
دانش فنی
ask a psychic question
چهارشنبه 10 آبان 1396 08:34 ب.ظ
با این حال، من فوق العاده بود، من تعجب کردم اگر شما می توانید نوشتن
کمی بیشتر در مورد این موضوع؟ من می توانم بسیار سپاسگزار باشم اگر بتوانید کمی بیشتر توضیح دهید.
قدردانی آن
best psychic medium
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:20 ب.ظ
پس از خواندن این مطلب، من اعتقاد داشتم که این مطلب آموزنده است.
من قدردانی میکنم که زمان و انرژی را برای این کار قرار دهید
اطلاعات با هم من یک بار دیگر خود را صرف مقدار قابل توجهی
از زمان خواندن و اظهار نظر اما چطور؟
هنوز ارزشمند بود!
real psychic readings
دوشنبه 8 آبان 1396 04:09 ب.ظ
این وب سایت واقعا دارای تمام اطلاعات و واقعیت هایی است که در مورد این موضوع مورد نیاز بود و نمی دانستم چه کسی بپرسد.
std clinics near me
دوشنبه 8 آبان 1396 03:24 ب.ظ
سلام وب سایت فوق العاده! آیا یک وبلاگ مشابه این نیاز دارد؟
کار زیاد؟ من در برنامه نویسی کاملا تخصص ندارم، اما من بودم
امیدوار بود وبلاگ من را در آینده نزدیک بسازد. به هر حال، باید هر گونه توصیه یا راهنمایی داشته باشید
برای صاحبان وبلاگ های جدید لطفا به اشتراک بگذارید. من می دانم که این کار خاموش است
موضوع به هر حال من فقط نیاز به پرسیدن. متشکرم!
cheap telephone psychics
دوشنبه 8 آبان 1396 03:01 ب.ظ
وقتی که من در اصل نظر دادم، بر روی علامت "به من اطلاع دهید وقتی نظر جدیدی اضافه می شود" را کلیک کنید و هر بار که یک نظر اضافه می شود، چهار ایمیل دریافت می کنم
همان نظر آیا راهی وجود دارد که بتوانید مرا از این سرویس حذف کنید؟

به تو برکت دهد!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30